Kačių erkės yra į vorą panašios, kiaušinio formos, kraują siurbiančios šiurpios parazitės. Erkės turi nuo šešių iki aštuonių kojų (priklausomai nuo jų gyvenimo etapo). Kaikurias kačių erkių rūšis galima labai sunkiai pastebėti, dėl jų dydžio, kuris gali skirtis nuo maždaug 1 mm iki 1 cm ilgio, dėl to erkės įkandimas katei gali likti nepastebėtas.
Turinio rodyklė
Ką reikia žinoti apie erkės įkandimą katei?
Erkės neskraido ir nešokinėja, o lipa arba nukrenta nuo žolės ar medžių ant jūsų katės kailio ar odos lauke arba gali būti parneštos namo ant mūsų pačių drabužių, batų. Pasaulyje yra nustatyta daugiau nei 800 erkių rūšių, nors tik keliolika yra susijusios su reikšmingomis ir pavojingomis kačių ligomis.
Erkės įkandimas katei nėra toks pavojingas kaip šunims, tačiau taip pat kaip ir šunims erkės katėms gali pernešti įvairias infekcines ligas.
- Erkės įkanda katėms tam, kad maitintusi jos krauju. Po maitinimo erkės yra pakankamai didelės, kad būtų pastebėtos ir jaustųsi kaip mažas guzas ant jūsų augintinio odos.
- Jei jūsų katė išeina į lauką, veterinarijos gydytojai pataria kiekvieną vakarą perbraukti rankomis katės kailį bei kūną, kai ji ateina vakarieniauti, kad patikrintumėte, ar nėra smulkių gumulėlių ar iškilimų.
- Erkės katėms dažniausiai linkusios prisitvirtinti prie vietų aplink katės galvą, kaklą, ausis ir pėdas.
- Šukavimas taip pat padeda dar neprisisiurbusias erkes nuimti nuo kačių kailio.
Kaip pašalinti erkė katei?
Jei erkė įkando Jūsų katei svarbu ją kuo skubiau pašalinti. Geriausias pašalinimo būdas yra erkės nusukti nuo katės su specialiu kabliuku, kurį galite įsigyti veterinarijos klinikose bei vaistinėse. Taip pat, jei neturite po ranka specialaus kabliuko erkių šalinimui iš katino odos, galima tai atlikti ir su smulkiakampiu pincetu. Tikslas, kad traukiama erkė neplyštų ir įkandimo vietoje neliktų burnos bei neišplistų galimos infekcijos.
- Labai svarbu šalinant įkandusią erkę katei iš odos ją suimti kuo arčiau augintinio odos (kuo arčiau erkės burnos) ir neįžnybti. Išskleiskite katės kailį, tada suimkite erkę kuo arčiau odos.
- Labai švelniai traukite tiesiai į viršų, lėtais, stabiliais judesiais. Turite būti atsargūs, kad nesuspaustumėte erkės kūno ir neleistumėte, kad jos galva neįstrigtų jūsų katės viduje.
- Jeigu erkė nesileidžia judinama, tuomet keletą kartų pasukite ją pagal laikrodžio rodyklę, kol erkė atsilaisvins.
- Suspaudus erkės kūną, ji gali išstumti kraują atgal į jūsų augintinį, todėl padidėja infekcijos rizika, būkite atsargūs!
Erkių pernešamos ligos katėms
Labiausiai žinoma tarp erkių platinamų ligų yra Laimo liga, bakterinė infekcija, kuri, jei gydymas atidėtas, gali sukelti didelį sąnarių pažeidimą, širdies ir inkstų komplikacijas, nepakankamumą ar neurologines disfunkcijas. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad Laimo liga sergančioms po erkės įkandimo katėms pasireiškia sustingę ir/ar patinę sąnariai, vangumas, sumažėjęs apetitas ir karščiavimas.
Tarp žymesnių ir potencialiai mirtinų ligų yra gana dažna bartoneliozė. Erkei įkandus katei kartu su erkės seilėmis į katės kraują patenka bartoneliozę sukelia bakterinis parazitas. Šis parazitas įsiveržia į katės raudonuosius kraujo kūnelius ir skatina sunkios, gyvybei pavojingos anemijos vystymąsi, kurios požymiai yra blyškios dantenos, vangumas, apetito praradimas ir greitas kvėpavimas, lekavimas.
Be aukščiau paminėtų klastingų ligų, kurias perneša erkės įkandusios katėms, gali pasireikšti ir kiti reti erkių platinami sutrikimai, tokie kaip erlichiozė ir babezozė. Šios abi ligos gali sukelti karščiavimą, anemiją, mieguistumą, apetito praradimą ar svorio mažėjimą.
Apsauga nuo erkių katėms
Prekyboje yra daug prevencinių priemonių nuo erkių. Jie svyruoja nuo nereceptinių produktų, tokių kaip milteliai ir antkakliai, kurių veiksmingumas yra ribotas, iki stipresnių produktų, kuriuos galima įsigyti tik pas veterinarą.
Lašai nuo erkių katėms
Viena iš patogiausių ir veiksmingiausių produktų yra prevencinė priemonė nuo blusų ir erkių katėms yra lašiukai, kuriuos reikia lašinti vietiškai ant sprando odos. Dažniausiai visi apsauginiai lašai veikia iki 4 savaičių. Labai svarbu renkantis apsauginius lašus verta pasidomėti ir jų sudėtimi. Nuo erkių ir jų pernešamų ligų žoliniai preparatai neapsaugo!
Nuo pačių erkių ir jų pernešamų ligų šunims ir kates apsaugo tik pagal gyvūno svorį parinkti lašiukai, kurių veikliosios medžiagos paraližuoja ir nužudo įsisiurbusią erkę. Veterinarijos gydytojai Begemote, primena, kad pasirinkus apsauginius lašus labai svarbu prisiminti, kad lašų veikliosios medžiagos į gyvūno kraujotaką patenka per odos riebalų liaukas, todėl negalima šuns ir katės maudyti su šampūnu 72h prieš ir po sulašinimo.
Prieš renkantis tinkamiausius lašus nuo ektoparazitų savo katei pasitarkite su veteranarijos gydytoju. Šiuolaikinė veterinarija turi net kelioli skirtingų sprendimų jūsų katėms, norint jas apsaugoti ne tik nuo erkių, bet ir nuo virškinamojo trakto parazitų.
Tabletės nuo erkių katėms
Tabletės nuo erkių katėms dažniausiai veiksmingos apie 1 mėnesį kaip ir lašiukai. Tabletės nuo erkių katėms gali būti naudojamos gydymui nuo ektoparazitų arba profilaktikai, tačiau dažnas kačių šeimininkas susiduria su problema norint jas sumaitinti katėms.
Svarbu, kad katei niekada nenaudotų apsauginių priemonių nuo blusų ir erkių produktų, kurie yra skirti šunims, nes jie gali būti toksiški ir sukelti jūsų katėms įvairius neurologinius priepuolius bei pažeisti vidaus organus.
Kodėl verta kreiptis į veterinarijos kliniką?
Begemoto veterinarijos klinikos gydytojas pateiks konkrečias rekomendacijas, kaip apsaugoti jūsų katę nuo išorės ir vidaus parazitų. Veterinarai primena, kad kilus įtarimui ar nerimui susijusiam su augintinio sveikata dėl minimų ligų būtina kaip galima anksčiau kreiptis į veterinarijos kliniką.
Begemoto vet klinikoje visi pacientai rūpestingai apžiūrimi, atliekami visi reikalingiausi tyrimai ir paskiriamas tikslingas gydymas. Erkės įkandimas katei nėra malonus dalykas, todėl pasirūpinkime augintiniais kartu, ir nepamirškite, kad profilaktika yra geriau ir sveikiau nei gydymas.